Wednesday, March 12, 2014

Értsd, csináld, szeresd!


Valamikori Alma Materemben, a valamikori Tanítóképző Főiskolán, ma ELTE TOFK néven fut, és nemcsak tanítókat, óvópedagógusokat, hanem bölcsődei gondozókat is képeznek benne (mert hát bizony nem csak a pelenkázásról és az etetésről szól egy kisgyerek gondozása a bölcsődében sem...), szóval ezen a szívemnek kedves helyszínen az elmúlt években többször is tartottam a hallgatóknak és az érdeklődő tanáraiknak előadást gyerekkönyv témakörben. (Több ott tanító tanárnak köszönhetően kinyíltak az intézmény falai a kortárs gyerekkönyvek előtt - sőt, nyílnának azok még szélesebbre is, de vajon miből tudná a Könyvtáruk megvenni azokat a szuper, friss köteteket, amikről aztán beszélgetni lehetne a hallgatókkal? Úgyhogy ezúton kérek mindenkit, aki teheti - alkotók, kiadók, könyvszeretők -, ajándékozzon mai magyar gyerekkönyvet az iskolának!!!)

Most különösen jól éreztem magam, mert "párom" is volt Boldizsár Ildikó személyében, aki arról beszélt, hogyan tudjuk a mesék által a legfontosabb dolgokra megtanítani gyermekeinket (és önmagunkat is :-)). És hát tulajdonképpen én is erről beszéltem...persze, sok-sok képet és könyvet tolva előtérbe :-) Az Eduvital Alapítvány szervezte az előadássorozatot, amelynek részesei lehettünk - ez külön megtiszteltetés, mert ezáltal egy általam nagyra becsült ember szellemi hagyatékát is gondozhattam szerény hozzájárulásommal. Az alapítványt annak idején Kopp Mária álmodta meg munkatársaival, ma Falus András társalapító, akadémikus, egyetemi professzor, a Genetikai-, Sejt és Immunbiológiai Intézet igazgatója tesz meg mindent mindannyiunk egészségtudatosságának növeléséért, mindemellett az életre hívott EDUVITAL Nonprofit Egészségnevelési Társaság kiemelt figyelmet szentel a jövő nemzedékének megszólítására. Pláne leendő, gyerekekkel foglalkozó szakemberekét. Na meg az őket tanító szakemberekét :-)


Boldizsár Ildikó mesél :-)
Az már valami, hogy a hallgatók a saját Navigátor példányaikból tájékozódnak!!
Oliver Jeffers egyik könyvoldalával próbálom világossá tenni a képeskönyv  és az illusztrált könyv közötti lényeges különbséget



(...Vajon miért nem jut eszébe senkinek, hogy az iskolában kötelező hittan oktatás helyett a MESÉKET hívja segítségül a világkép formálására...? Legalább alsó tagozatban. http://www.jamk.hu/ujforras/040214.htm Nnna mindegy.)
Közelre szabad csak nézni, különben elillan, elaprózódik a az öröm, amit jelent például egy főiskolai hallgatókkal teli előadóterem, akik megtisztelnek érdeklődésükkel, megtisztelik a témát figyelmükkel és talán magukkal visznek valamit belőle, használják azokat a gondolatokat, amiket hallottak. Annyit kell tenni, bármilyen picinek, kevésnek, jelentéktelennek tűnjék is, amennyit egy adott helyzetben, egy adott pillanatban megtehet egy ember. Kavicsokat dobni nagy, mély vizekbe, hátha sikerül apró hullámokat kelteni...

Az átfogó egészségnevelési programról, EDUVITAL-ról érdemes még elolvasni ezt a cikket is!

Thursday, March 6, 2014

Egyszervolt - klasszikus és kortárs mesék gyűjteménye



Lassan másfél éve felelem mindig, ha megkérdezik, hogy "Most min dolgozol?" : az Egyszervolt mesegyűjteményen. A Csimota Kiadó adja ki, tizenkét klasszikus és tizenkét vadiúj friss kortárs mesét tartalmaz a kötet.
Részben persze az élethelyzetemből is adódik ez a hosszú idő - ki sem mondom, hogy más könyveket milyen rüvid idő alatt képes voltam tető alá hozni -, de amiatt is van, hogy mind a könyv tervezését, mind az illusztrációkat, mind a tördelést rám bízták, és ez egyszer tényleg szerettem volna olyan munkát, aminek minden részlete pontosan kiérlelt, átgondolt, precízen kivitelezett (mert igazából nem hiszek az egy hónap alatt összedobott könyvek módszerében). Ezen kívül pedig sikerült egy olyan, de olyan munka- és időigényes technikát kitalálnom az egészhez, hogy ha nem akartam ínhüvely gyulladást kapni, akkor muszáj is volt kivárni két kép között... :-)