Érthető, ha a mai szülők nem akarják elképzelni a saját gyereküket ezen az úton, a vasúti rámpától az égetőkemencéig. Ám az együttérzés és az együttszenvedés olyan lelki képességek, amelyeknek gyakorlása nélkül nincsen erkölcsi intelligencia."
Konrád György
(A teljes szöveg Alföldi Róbert olvassa fel ebben a videóban: http://youtu.be/CNfYkLVr7_s)
Marta Czok: La fune (Gyerekek a háborúban és a Soában sorozat, festmény) |
Idézem még e napon Kisantal Tamást, aki a holocaust irodalmának kutatója, elemzője, tanítója.
... "amikor Levi (Primo Levi, olasz író(1919-1987) - túlélte a holokausztot, tragikus élményeit a "Se questo e un uomo" című könyvében örökítette meg) ötödik osztályos tanulóknak beszélt koncentrációs táborbeli életéről, az egyik szemfüles kisdiák teketóriázás nélkül az előadó szemére hányta, hogy nem érti, Levi miért nem szökött meg a lágerből. Sőt, miután a kisfiú némi hevenyészett felvilágosítást kapott a tábor beosztásáról, az őrtornyok helyzetéről, pillanatok alatt frappáns kis szabadulási tervvel állt elő: az éj leple alatt ki kell lopódzni az udvarra, csendben megölni az őrt, felvenni egyenruháját, az áramfejlesztő telepnél áramtalanítani a tábort és a drótkerítéseket – így már nem marad más, mint csendben, feltűnés nélkül kisétálni a lágerből. Mint az esszében olvashatjuk, a kisfiú a szökés lehetőségének kalandfilmszerű felvázolása után Primo Levire nézve büszkén ennyit mondott: „Ha újra bekerülne, tegyen úgy, ahogy mondtam: meglátja, sikerülni fog.” A második történetem saját tapasztalataimra épül.
Évek óta tartok a Pécsi Egyetemen egy kurzust A holokauszt irodalma címmel. A hallgatóim főként magyar szakos graduális diákok. Általában minden alkalomra egy olvasmányt (emlékiratot, regényt stb.) adok fel, melyhez két hallgatói referátum kapcsolódik: valakinek tartania kell a szerzőről egy rövid, életrajzi előadást, valakinek pedig a műről egy vitaindító-elemző referátumot. Egyszer Elie Wiesel Az éjszaka című műve volt soron, és a szerző életéről referáló hallgató némi megdöbbenésemre elmondta, hogy Wiesel nevét a google-be beütve az első oldalon kijött egy olyan magyar nyelvű találat, mely Wieselt hazugnak állította be, s amellett érvelt, hogy a holokauszt meg sem történt."
No comments:
Post a Comment